Her hos Devour Tours er støtte til små virksomheder ikke noget, vi gør en dag om året - det er en livsstil.

Hver eneste dag stopper vores ture ved de butikker, barer, restauranter og markedsboder, som de lokale elsker. Ikke alene får vi mulighed for at smage deres fantastiske mad og drikkevarer, men vi møder og interagerer også med de mennesker, der får den gastronomiske magi til at ske.

Nogle af vores partnere viderefører stolte familietraditioner, der har varet i generationer. Andre er kloge iværksættere, der så en mulighed for at skabe noget, som deres by manglede. Nogle kommer fra familier, der har boet i deres respektive byer i generationer. Andre har rødder i forskellige regioner eller endda lande og er stolte af at dele deres kulinariske arv med deres adoptivhjem.

Men der er én ting, som alle vores turpartnere har til fælles. Det er de mennesker, der gør vores byer til det, de er - og vi vil gerne have, at du møder dem.

Vores rejsepartnere får vores verden til at gå rundt. Mød nogle af dem, og læs deres små forretningshistorier her.

Pepe, Bar La Plata, Barcelona

Pepe, ejer af Bar La Plata i Barcelona.
Pepe har været med til at forme Barcelonas tapas-scene, som vi kender den i dag.
"Den hurtighed og karakter, han viser, mens han serverer disse tapas, er utrolig!" Ferran, Devour Barcelona guide

Det er svært at tro, at Pepe ikke altid har kaldt Barcelona sit hjem - han flyttede til den catalanske hovedstad med sin familie fra Malaga som barn. Men vi kan ikke forestille os Barcelonas tapas-scene uden ham. Faktisk er det andalusiske transplanterede som Pepe, der fortjener æren for at have bragt tapas-kulturen til Barcelona. Begrebet tapas eksisterede ikke rigtig der før for mindre end et århundrede siden!

Pepe har været fast inventar på Bar La Plata, siden han var 13 år, hvor han begyndte at arbejde som opvasker. I dag styrer han showet og serverer stadig de samme fire tapas (ja, fire!), som da baren åbnede i 1945. Han hævder, at de er den eneste bar i byen, der kan forsørge fem familier med fire tapas.

"Den måde, han smiler hver dag, selv efter lange arbejdsdage i en altid fyldt bar, er bare smuk." Hannah, Devour Barcelona guide

En menu bestående af fire tapas kan virke sparsom, men det er et bevis på det spanske og catalanske køkkens skønhed. Disse retter er enkle, de er tidløse, og de er lavet med lokale ingredienser af høj kvalitet, som skinner igennem i hver eneste bid. Glem ikke at skylle dem ned med vin direkte fra fadet.

Mød Pepe på vores Tapas, taverner og Barcelonas historie på vores tur.

Luis Miguel & Andrés, Mercado Jamón Ibérico, Madrid

Luis Miguel i sin skinkeforretning i Madrid
Luis Miguel og hans familie er blandt Madrids førende skinkeeksperter.
"Jeg elsker disse fyre - de er altid så imødekommende og generøse!" Meredith, kundeservicechef og Devour Madrid-guide

Brødrene Luis Miguel og Andrés er to af Madrids førende skinkeeksperter, der har perfektioneret kunsten at udskære Spaniens gastronomiske juvel fra en tidlig alder.

De lærte af den bedste: deres far, som i mere end 50 år arbejdede med at sælge Spaniens fineste skinker. Da han gik på pension, tog brødrene over, og resten er historie.

I dag elsker Luis Miguel og Andrés at dele deres passion for spansk kødpålæg med deres gæster. Deres butik, Mercado Jamón Ibérico, er stadig et familieforetagende (deres fætre og kusiner er også ansat!) og et af de mest autentiske steder i Madrids centrum, hvor man kan få sit skinkefix.

"Jeg vil altid huske dengang, hvor de tillod en nysgerrig lille dreng på min rundvisning at kigge på de skinker, der hænger i deres ellers forbudte kælder." Carolyn, Devour Madrid-guide

Mød Luis Miguel & Andrés på vores Ultimative tur til det spanske køkken.

Enzo & Lina, La Prosciutteria di Enzo e Lina, Rom

Enzo og Lina ved deres markedsbod i Rom
Når du først har mødt Enzo og Lina, vil de begynde at føles som dine egne italienske bedsteforældre på æresbasis.
"Jeg elsker, at Lina altid vil lære vores gæster nonverbale italienske tegn!" Abbie, Devour Rome operations manager & guide

Hvad er hemmeligheden bag et lykkeligt og sundt ægteskab?

Ifølge Enzo og Lina er det, at de tilbringer så meget tid sammen med at drive en bod på det lokale marked.

Vi tager dem på ordet. De har været sammen i 50 år og har drevet La Prosciutteria di Enzo e LinaTestaccio-markedet i Rom i 40 år.

Markedet har været et fast inventar i Rom i årtier, men flyttede til sin nuværende placering i 2012. Enzo og Lina og de fleste af de andre standejere fortsatte præcis, hvor de slap efter flytningen.

Deres forretning er et vidnesbyrd om Roms evige kærlighed til fantastiske delikatesseprodukter, og Enzo og Lina serverer kun det bedste fra hele Italien. Kom for den cremede mozzarella di bufala; bliv for den venlige samtale, der får dig til at føle dig som en del af deres familie.

Mød Enzo & Lina på vores Testaccio Neighborhood Food & Market Tour.

Enrique & Javier Becerra, Enrique Becerra, Sevilla

Javier Becerra i sin restaurant i Sevilla
Javier Becerra er stolt af at videreføre sin families madtraditioner i Sevilla.
"Jeg vil aldrig glemme, hvordan de kom ud af køkkenet på min fødselsdag for halvandet år siden med en lille kage og et lys og sang tillykke med fødselsdagen til mig. Det gjorde mit år til et hit!" Miranda, Devour Seville-guide

Det var i 1979, og den 22-årige Enrique Becerra havde netop afsluttet sin værnepligt i det spanske militær, da hans far ringede til ham med en uventet nyhed. Han (Enriques far) havde købt en restaurant, som Enrique skulle drive.

Det ville være noget af en overraskelse for de fleste af os, men det var ikke usædvanligt for Enrique. Det gjorde ham til den sjette generation i hans familie, der kom ind i fødevareindustrien i Andalusien. Før ham havde hans tipoldefar rejst rundt i regionen og solgt mad fra en vogn, hans tipoldefar havde åbnet en bar i byen Carmona, og hans bedstefar havde drevet en restaurant i Sevilla.

Selv om Enrique ikke var vild med idéen i starten, åbnede han en restaurant uden dikkedarer af respekt for sin familie. Han opdagede hurtigt sin kærlighed til at tilberede og servere retter inspireret af Andalusiens mauriske fortid. Det er det, der har sat ham og hans navngivne restaurant på landkortet.

For syv år siden forlod Enriques søn Javier sit job inden for IT og sluttede sig til sin far i restauranten. Han er nu den syvende generation af restauratører i familien og fortsætter deres arv med at bruge lokale, sæsonbestemte ingredienser til at skabe retter, der harmonerer mellem det traditionelle og det moderne.

Mød Enrique & Javier på vores Tapas, taverner og Sevillas historie på vores tur.

Juanjo, Aceitunas Juanjo, Madrid

Juanjo ved sin olivenstand på Anton Martin-markedet i Madrid
Juanjo er din kontaktperson for alle dine olivenrelaterede behov i Madrid.
"Juanjo fra olivenboden på markedet er den bedste - vi er Facebook-venner nu!" Arantxa, Devour Madrid-guide

Hvis du troede, at du var vild med oliven, har du ikke mødt vores ven Juanjo. Ejeren af en af vores yndlingsboder på Antón Martín-markedet spiser, sover og ånder for alt, hvad der har med aceitunas at gøre.

Juanjo begyndte at sælge oliven, da han flyttede til Madrid i 1957. Han var kun 16 år gammel på det tidspunkt, men opdagede hurtigt, at han var dygtig til at sælge oliven, og i løbet af årene sparede han nok op til at købe sin egen markedsbod i 1989.

Man kan tro, at det er meget at arbejde med oliven hver dag i mere end 60 år. Men når man elsker det, man laver, så meget som Juanjo gør, bliver det aldrig kedeligt. Om lørdagen, når markedet lukker kl. 15.00, tager han en beholder med hjem, så han og hans kone kan nyde dem med nogle øl.

Mød Juanjo på vores Huertas-kvarterets mad- og markedstur.

Rafael, La Bodega d'en Rafael, Barcelona

Rafael i sin bar i Barcelona
Rafael er et af de venligste mennesker, du nogensinde vil møde - og det er det, der har fået de lokale fra Barcelona til at komme tilbage til hans families bar i årtier.
"Han er altid glad og venlig og elsker at have os der. Det er utroligt at se ham tale med gæsterne uden at sige et ord på engelsk, og jeg kan forsikre dig om, at de altid forstår ham!" Enrique, Devour Barcelona guide

Der er en lille butiksfacade i Sant Antoni-kvarteret i Barcelona, som så længe nogen kan huske, har huset en eller anden form for madbutik.

Områdets ældste beboere husker den som en restaurant under den spanske borgerkrig, men der er spor, der tyder på, at dens kulinariske oprindelse går endnu længere tilbage i tiden. Dens rødder er måske gået tabt i historien, men vi håber, at den forretning, der i dag har Carrer Manso, 52 som hjemsted, bliver ved med at eksistere så længe som muligt.

Den nuværende ejer Rafaels far overtog virksomheden i 1960'erne efter at være flyttet fra det catalanske vinland til Barcelona. På det tidspunkt var det en vinbutik med vin i løs vægt, der var kendt som Bodega Terra Alta efter den region, som familien lige var flyttet fra.

Da hans far døde i 1987, tog Rafael over. Han renoverede stedet kort tid efter og skiftede den store vinmodel ud med hylder fulde af flasker, men det var først i 2003, at han mente, at det måske var på tide med et navneskift.

I første omgang ønskede Rafael, at navnet på den nye bar skulle repræsentere den by i de catalanske Pyrenæer, hvor han blev født. Men hans kone, María, havde en bedre idé. Hun vidste, at Rafaels kunder kom lige så meget tilbage for at se ham som for at få husets vermouth, og hun insisterede på, at baren skulle tage hans navn. Det var sådan, at La Bodega d'en Rafael, som vi kender den i dag, blev født.

"Engang, efter at have ventet længe udenfor på en gruppe, som endelig måtte aflyse, gik jeg forbi baren for at fortælle dem det, og Rafa og hans kone forkælede mig med en tiltrængt kop varm te. Det opsummerer perfekt, hvor varme og imødekommende de er." Pamela, Devour Barcelona guide

Mød Rafael på vores Tapas som en lokal: Sant Antoni-kvarteret Tapas Tour i Barcelona.

Jesús, Charcutería Ismael, Madrid

Jesús ved sin skinkestald på et marked i Madrid
Jesús er den lykkeligste skinkemand i Madrid!
"Han smiler altid og nyder at vise os, hvordan man bruger porrón!" Ariana, Devour Madrid guide

Jesús er endnu en af vores foretrukne succeshistorier i Madrid. Han gik fra at være en teenagebuddreng på et andet lokalt marked til at være ejer af sin helt egen skinkestald på Antón Martín-markedet.

Jesús køber sine produkter fra de bedste skinkeområder i Spanien, så du ved, at selv den almindelige jamón serrano, som han sælger, er god. Det er denne forpligtelse til at gå ud over det sædvanlige, der viser, hvor meget han elsker sit job. Vi har besøgt Jesús i årevis og kan ikke huske en eneste gang, hvor han ikke havde et smil på læben!

Mød Jesús på vores Huertas-kvarterets mad- og markedstur.

Dette er en håndfuld af vores snesevis af vidunderlige turpartnere. Vores oplevelser - og vores byer - ville ikke være det samme uden dem. Kig forbi og mød dem selv, næste gang du er i byen - eller tag med os på en af vores madture for at få en introduktion fra en lokal.